„Jsem nesmírně potěšen, že jsem se mohl zúčastnit tohoto jednání, neboť setkání na této úrovni vždy nese hluboký význam. Odborná diskuze, která probíhla mezi zástupci Ministerstva zdravotnictví, Národní sportovní agentury a akademické sféry, se zaměřila na strategické dokumenty z hlediska prevence zdraví a vlivu pohybových aktivit na kvalitu života obyvatel. Mezi klíčové účastníky patřili náměstkyně ministra zdravotnictví Michaela Matoušková, místopředseda Národní sportovní agentury Ivo Jebousek, předseda odborné komise Starostové a nezávislí • STAN pro sport a pohybovou gramotnost Jan Dumek, specialista na pohybovou gramotnost pro všechny Martin Paur, a má maličkost (Michal Frantík), dále pak odborník na řízení rizik Radek Kubíček a akademici z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci – Martin Kudláček, Jan Dygryn, Tomáš Vyhlídal, Michal Kudláček a Aleš Gába.
Diskutovali jsme o klíčových datech, výzkumech a strategických opatřeních, která mají přímý vliv na celospolečenské zdraví a prevenci civilizačních onemocnění. Odbornost, zkušenosti a fakta byly zde propojeny s nutností konkrétních kroků a implementace do praxe.“
Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého (FTK UP) v Olomouci hostila setkání náměstkyně ministra zdravotnictví Michaely Matouškové, místopředsedy Národní sportovní agentury Iva Jebouska, odborníků z akademického prostředí a z oblasti sportu, pohybové gramotnosti a prevence zdraví. Hlavním cílem bylo nastartování vzájemné spolupráce a představení možností využití dat pro tvorbu politik založených na vědeckých důkazech, a to zejména v oblasti podpory a rozvoje pohybové aktivity.
Setkání zahájili náměstkyně ministra zdravotnictví Michaela Matoušková a Martin Kudláček z FTK UP. Odborníci z FTK UP představili klíčová doporučení a závěry z Národní zprávy o pohybové aktivitě českých dětí a mládeže, aktuální trendy v monitoringu aktivního životního stylu a seznámili účastníky se specifickými možnostmi a výzvami spojenými s hodnocením pohybové aktivity u dětí s onkologickými onemocněními. Proděkan pro zahraničí FTK UP Michal Kudláček zdůraznil potřebu aspektů, které jsou úzce spjaté s podporou pohybové aktivity, jako financování sportu na úrovni obcí a tvorba municipálních analýz financování sportu.
Mezi diskutovaná témata v oblasti prevence pohybu patřil i dokument Zdraví 2035. „Dokument Ministerstva zdravotnictví Zdraví 2035 je skutečně zásadní vizí rozvoje zdravotní péče. Prevence v oblasti pohybových aktivit je v něm zakotvena za účelem zajištění fyzické a psychické odolnosti společnosti. Zdraví 2035 adekvátně reaguje na demografické změny a technologické pokroky pro zajištění kvalitní a dostupné péče pro všechny občany,“ uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Michaela Matoušková.
Program pokračoval příspěvky místopředsedy Národní sportovní agentury Iva Jebouska, specialisty na řízení rizik v oblasti bezpečnosti (Zdraví 2035) Radka Kubíčka, předsedy sportovní odborné komise Starostů a nezávislých STAN Jana Dumka a dalších členů této komise, kteří se zaměřují na pohybovou gramotnost a well-being. Z pohledu dlouhodobých strategických dokumentů a akčních plánů potvrdil význam dokumentu Zdraví 2035 také místopředseda Národní sportovní agentury Ivo Jebousek.
Na závěr setkání proběhla diskuse o možnostech další spolupráce mezi UPOL, MZ, MŠMT, NSA a dalšími rezorty, včetně MD (cyklodoprava), MMR, MP EU a dalšími. Kooperace mezi státními institucemi, akademickým prostředím a odborníky je nezbytná pro efektivní implementaci strategických dokumentů, které přispějí k prevenci zdraví a zlepšení pohybového chování a pohybové gramotnosti v České republice.