Kolo a Olomouc

Kolo je nejlepší prostředek k přepravě. Platí to na celém světě i v naší krásné Olomouci.

Proč mít dobrou infrastrukturu i pro cyklisty?

Na kole jedeme v mnoha případech do přírody, ale jsem z města, z Olomouce, když sednu u domu na kolo, musím tím městem projet a je vždy příjemné, když tím městem projedu jednoduše a bezpečně.

A někdo na kole jede i do práce a nebo na nákup místo autem, a to je přece dobře. To miluji například na Holanďanech, kde mají město propletené navazujícími cyklostezkami a všichni vyráží na kole.

Nejsme teda na tom ještě jak oni, ale také jsme městem, kde se na kole jezdí. Dokonce se tady pořádají i cyklo závody, takže sem zavítají i profesionálové, což je skvělé.

Kniha na fotce má připomenout to, že kolo je úžasný dopravní prostředek i v Olomouci.

V Olomouci je to momentálně s návazností cyklostezek složitější, ale když vidím, jak mí kolegové ze STAN Olomouc  a Piráti Olomouc za cyklodopravu bojují, věřím, že se to jednou povede dotáhnout do konce a plynule projedeme přírodou přes Olomouc i po všech “mostech” až k těm cyklostezkám a kolem řeky Moravy.

Když odbočím mimo Olomouc, ale zůstanu v olomouckém kraji, tak například pan starosta Konic pan Obrusník, se aktivně zasazuje za cyklostezku z Prostějova až do Konice a propojení těchto měst právě na kole (koloběžce)… je to krásný nápad a projekt.

Věřím, že i těchto nápadů bude do budoucna více, tak jako třeba podpora i těch nejmenších cyklistů závodníků v Olomouci, tak jak to dělají např. v Mapei Týmu u Kaňkovského, Kolárně a dalších, kdo pracují s mládeží a cyklistikou.

Mně se líbí i různé cyklo kroužky nebo třeba výuka nějakého cyklo příměstského tábora, kde by se děti učily, jak se pohybovat na kole i na místních komunikacích, v provozu a mnoho dalších dovedností, jako i třeba poznávání dopravních značek atd., tak jak to dělají v „Semaforu“ naproti fotbalového stadionu.

Vše co podporuje zdravý pohyb, šetří nám ovzduší, je ekologické a navíc i krásné jako jízda na kole, by mělo být podporováno na prvním místě.