Nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Lidské štěstí, to je taková šňůrka, na kterou navlékáme malé korálky, taková malá štěstí – čím jsou drobnější a čím je jich víc, tím je to jejich štěstí větší.“ (Jan Werich)

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

https://cestovani.idnes.cz/finsko-stesti-osn-zebricek-index-zeme-d8x-/kolem-sveta.aspx?c=A180316_113256_kolem-sveta_taj

Čtu si článek o nejšťastnější zemi na světě. Pozorně také sleduji, z jakých statistik se určuje ten první na pásce. Pro mě je strašně zajímavé, že severské země nám začínají být vzorem téměř ve všech klíčových oblastech, kde jde o společnost, lidi, ale i budoucí generace.

Před nedávnem jsem přidal svůj komentář na můj FB ke článku o sportu, kde jsou nám příkladem Norové. Následoval článek s mým komentářem ke školství, kde se poukazovalo opět na Finsko a když přidám, že Estonsko náramně dobře tento systém převzalo a ještě zdokonalilo, tak nám vyjde, že se točíme stále kolem podobné oblasti.

Je to velice zajímavý jev a samotného, který má rád teplo a teplé podnebí, které mi dává energii do práce, dobrou náladu a úsměv na tváři, tak si říkám v čem jsou tyto země jiné?

Ovlivňuje to podnebí a díky tomu je v těchto zemích jiná mentalita? Kde započal jejich systém ve výchově dětí, mládeže a celé společnosti? Můžeme jejich systémy převzít a naučit se s nimy pracovat?

Nechci zacházet příliš do hloubky, protože ani tento článek nerozebírá Finy jako takové v jednotlivých bodech. Nicméně, a opět se budu opakovat, já jsem v tomto věčný optimista a myslím si a věřím, že dokážeme být šťastným národem, který je hrdý na sebe, protože máme co ukázat. Naše vynalézavost, poctivá práce, tzv. „poctivé ručičky“ tu stále jsou a věřím, že stále budou. A ty budou státem podpořeny v tom, že budou mít prostor k realizaci a k dobrému výrobku, produktu a hlavně českému. A tím pádem, když se bude dařit těmto českým lidem, i stát bude bohatší a dokáže naplňovat i ty sociální jistoty, o které si myslím, že je máme na slušné úrovni. Jen je možná nutné jim dát jiný systém. A také věřím, že slušnost a svoboda mezi lidmi a další hodnoty, dokáží vymýtit i tu korupci, která je ve statistikách uváděna a další záporná hodnocení, která dokážeme potlačit.

Nesmíme zapomínat, že tohle jsou čísla a statistiky, které nám něco, někomu napovídají, jak si stojíme. Nicméně já si stále myslím, že se máme dívat nejen na tato hodnocení, ale hlavně na to, aby se nám obecně žilo lépe. Abychom nezapomínali, kde vše začíná. Protože vše začíná od rodin, přátel, blízkých, našeho okolí, vesnic, měst. A tak po všech stánkách, abychom budovali lepší podmínky pro další generace a pokolení.