Ohlédnutí

Dnes řešíme koronavir a jeho následky.
(COVID podpora firem a Ekonomická krize nyní a v roce 2009)
Najednou jsem se zamyslel a otočil se zpět do minulosti a zavzpomínal, čím jsem si už v životě vlastně prošel.
Žil jsem 6 let v zahraničí na Blízkém východě v Kuvajtu. Kuvajt  je malá monarchie v jihozápadní Asii při Golfském zálivu, pro nás známějším pod jménem Perský záliv.
Projel jsem 5 kontinentů ze sedmi a 53 států ze 195, což mi přineslo spoustu přátel, znalostí a jiného pohledu na svět a různé kultury.
Byly to pro mě jako mladého člověka neskutečné zážitky, zkušenosti… jeden velký životní příběh.


Byl jsem v paláci u Kuvajtského Emíra i prince. Byl jsem přítomen druhé irácké válce ( Před patnácti lety začala druhá válka v Zálivu). Procestoval jsem celý Blízký východ a byly to krásné místa vč. Jordánska, Sýrie i Iránu. A v Libanonu jsem toho zažil také dost. Nádherná historie, příroda, cedrové háje, ale i noční nálety izraelských letadel a bombardování a na druhý den návštěva památek, které už nebyly pod kontrolou tehdy libanonské ani syrské armády, ale jiných „mužů ve zbrani“, kteří na vás neustále míří a podařilo se nám odletět asi snad posledním možným letadlem. Nebo, když jsem se po letech vracel a byl u jedné výjimečné libanonské rodiny, tak to bylo v době právě začátku IS a unesení dvou rodin, kdy začaly v ulicích nepokoje.

Zažil jsem ale i příjemné chvilky, třeba v Brazílii letní Olympijské hry, ovšem rok na to ve stejné zemi zase stávku kamionů (Brazílie – když se tady stávkuje, tak se opravdu stávkuje ).Nebo při letu ze Zambie mi bylo malinko ouvej, když při přistání v Dubaji řádila písečná bouře nebo když jsem letěl místní syrskou aerolinkou a letadlo kroužilo hodinu navíc nad letištěm a nepřistávalo, to jsem si tehdy v letadle připadal jako ve starém autobuse „Karosa“🙂

Popisovat zde celý život asi nemá smysl a je to spíše na delší příběh. Jen si tak pro sebe říkám, že „kluk z vesnice Střeň, který si prošel zemědělkou a mládežnickou Uničovskou cyklistikou (ne nějak výrazně) jsem přes různé sportovní celky v té nejvyšší kategorii od fotbalu nebo cyklistiky, kde jsem si vyzkoušel i pořádání sportovní akce a sešla se tam top špička Česko-Slovenska… , tak dnes se zajímám o budoucnost mých dětí a snažím se být něčím i prospěšný. Jsem u vývoje, výroby a prodeje velkoplošných UV LED tiskáren a snažím se malinko podporovat sportovce a lidi kolem sebe. Jak já s nadsázkou říkám, „vesnický hošík, z kterého se stal traktorista, posléze masér, díky čemuž objel svět, u toho někdy pár sportovců namasíroval a dnes se zabývá tiskárnami a děním kolem sebe“. Teď to berte s rezervou, nechci se tímto chlubit, jen jsou to mé myšlenkové pochody… uvědomuji si, že jsem jeden z mála jednatelů firmy, kteří chytnou nářadí do ruky a opraví i tiskárnu a ještě do toho dokáží pomoci. Mimochodem i ta pomoc je posláním a jak já říkám darem od Boha pro ostatní lidi.

A co mi to vzalo nebo dalo? Víc než si člověk myslí… peníze totiž přijdou a rozkutálí se, a když jste šikovní, opět si je vyděláte. Pokud je užijete třeba pro takovéto žití, co víc člověk k životu potřebuje… nic. Jsou to zážitky, zkušenosti a poznávání lidí. Získávání nových přátel, známých bez rozdílů věku, barvy pleti, pohlaví nebo náboženství.

Zrovna včera mi poslal fotky svého syna jeden můj výborný kamarád z Uruguaye. A před týdnem mi volal můj Kuvajtský kamarád, kterého znám od fotbalu, že až tento blázinec pomine, tak mi pošle letenku a mám přiletět za ním domů, že jsem jeho hostem a rodinným přítelem a vím, že to je pravda. Po cestě jsem se samozřejmě setkal i se spoustou ne zrovna fér lidí a ty potkávám i dodnes, takové, kteří vás chtějí okrást, ublížit vám a nebo prostě jsou jen zlí… i to je svět. Ale říkám si, když jsem prožil a přežil mnohdy těžké chvíle a životní příběhy, nějaký korona vir ani nic podobného mě nemůže zaskočit nebo překvapit. Možná láska mocná čarodějka…  Věřím totiž v dobro v lidech, v život, v Boha, a to mě vždy posilovalo a vedlo tím správným směrem. Děkuji tímto za vše všem, kdo mi v životě touto cestou provázeli nebo kdykoli pomohli a v neposlední řadě rodině. A těm ostatním přeji jen to nejlepší a vždy budu. Protože, když lidem přejete, bude vám přáno a k tomu nám dopomáhej Bůh.

 

 

Foto galerie:

Kuvajtská poušť u Iráckých hranic

               

Sýrie – Aleppo

Libanon

        

Irán – Isfahán

Špaňelsko – Alhambra

     

Indie – Surat

          

Gibraltar

Brazilie – Rio

 

Další fota z cest na FB